Ünnepi hangulatban is elengedhetetlen az óvatosság
Az ünnepi hangulatot árasztó fenyőfa gyúlékonysága az idő előrehaladtával egyre fokozódik. A hangulatos díszek pedig ugyancsak számtalan veszélyt hordozhatnak magukban – írja a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.
A novemberben kivágott fenyők a fűtött lakásban hamar kiszáradnak, ami annyira jól ég, hogy csak néhány másodperc és az egész fa lángba borulhat. A fenyő kiszáradását késleltetni lehet, ha vízzel teli fenyőtalpba állítjuk. Így magasabb lesz a nedvességtartalma és nehezebben gyullad meg.
Akár igazi, akár műfenyőnk van, a legfontosabb, hogy:
- a karácsonyfát fűtőeszköztől, bármilyen hőforrástól legalább másfél méterre tegyük,
- ne díszítsük gyertyákkal vagy csillagszórókkal,
- a hagyományos izzók nagyon felforrósodhatnak, ezért inkább LED égősort tegyünk rájuk. De még ezt is kapcsoljuk ki éjszakára vagy a távollétünk idejére!
Az adventi időszakban és az ünnepek alatt több időt töltünk sütés-főzéssel, elég egy kis figyelmetlenség, egy tűzhelyen felejtett olajjal teli serpenyő, és máris megtörténhet a baj. Ha azt tapasztaljuk, hogy meggyulladt az olaj, kapcsoljuk ki a tűzhelyet, az edényre pedig tegyünk egy fedőt és hagyjuk kihűlni!
Ahhoz, hogy időben észleljük a tűz keletkezését, érdemes beszerezni otthonunkba egy füstérzékelő készüléket. Azokban a lakásokban ugyanis, ahol van füstérzékelő, szinte sohasem következik be halálos kimenetelű lakástűz, sőt komolyabb füstmérgezés, nagyobb tűz sem jellemző az ilyen otthonokban. A füstérzékelő a tűz keletkezésének legelején jelez, amikor még van idő cselekedni, a tűzoltók pedig több értéket tudnak megmenteni.
Ha már megtörtént a baj, tűzoltással csak akkor próbálkozzunk, ha azzal a testi épségünket nem veszélyeztetjük! Nagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, csukjuk be magunk mögött az ajtót és hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
(Kiemelt kép: depositphotos.com)