Újranyitnak az üzletek Nagyatádon
Több nagyatádi vállalkozó is bezárt a veszélyhelyzet kihirdetésekor. A korlátozott nyitvatartás és a kijárási tilalom jelentősen csökkentette a forgalmat. Ám városunkban sok üzlet már újra kinyitotta kapuit.
A veszélyhelyzet miatt bevezetett intézkedések szerint a kereskedelmi tevékenységet folytató üzletekben az alkalmazottak kivételével senki nem tartózkodhat 15.00 óra után 06.00 óráig. Vagyis a legtöbb bolt csak délután 3-ig lehet nyitva. Ez alól kivételt képeznek pl. az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak, a drogériák és a benzinkutak. A cipő- és ruhaüzletek, a bútor-, sportszer-, játék-, könyv-, mobiltelefon-, óra- és ékszerboltok azonban nem tartoznak a kivételek közé.
Ezzel együtt a kijárási korlátozás azt is megszabja, hogy a lakóhelyünket elhagyva mely üzleteket látogathatjuk, az utóbbiak nem tartoznak ezek közé. Mindezeket figyelembe véve országszerte sok üzlet a bírságolás veszélyének ellenére újranyitotta kapuit, egyszerűen azért, mert a kereskedők jelentős része már felélte a tartalékait. Nagyatádon is többen bezártak a veszélyhelyzet kihirdetésekor. Olyanok is, akikre nem feltétlenül vonatkozott a korlátozás, viszont a kialakult helyzetben sokan nem voltak benne biztosak, hogyan vonatkoznak rájuk a jogszabályok, vagy a kereslet jelentős csökkenésére számítottak.
A Kossuth utcában több ruhaüzlet is található. Az egyik az American Sport, mely cipőket, sportruhákat és sportfelszeléseket árul. Egy hétig voltak bezárva, de már húsvét után ismét fogadtak vevőket.
– Szerintem most majd egyre többen fognak újra kinyitni, mert elég nagy a nyomás a kereskedőkön – nyilatkozta Magyar Gábor, az üzlet egyik alkalmazottja. – Mi alaposan átolvastuk a rendeletet, és mivel a tevékenységi körünkben benne van a drogéria is, ezért technikailag a zárva tartás ránk nem vonatkozik, ezt a rendőrség felé is jeleztük. Persze most a higiéniára fokozottan odafigyelünk: kilincseket fertőtlenítjük, helyeztünk ki fertőtlenítőszert. A kiszolgálásban is van változás: egyszerre csak ketten tartózkodhatnak az üzletben, szájmaszkot hordunk, tartjuk a távolságot. A forgalom amúgy az újranyitást követően nem indult be azonnal: az első napokban alig akadt vásárló, gondolom akkor még friss volt a járványveszély miatt a félelem.
Kedden a Silver Divatszalon is újra kinyitott. A tulajdonosa, Huszár Andrea azt mondta: csökkentett nyitva tartás mellett, 10 órától 15-ig.
– A szabályozást úgy néztük, hogy az üzlet nyitva lehet, csak vásárlót nem fogadhatunk. Ez így elég nehéz helyzet, de az érvényben lévő szabályok betartása mellett igyekszünk kiszolgálni a vevőinket – nyilatkozta a tulajdonos.
A virágbolt-tulajdonosok közül is többen bezártak a veszélyhelyzet kihirdetésekor. Farkas Lívia, a Livi Virág üzemeltetője március 18-án zárta be üzletét egy hétre. Mivel csokraira továbbra is nagy volt az igény, már egy héttel később újra munkába akart állni. Elmondta, az újranyitásához a jogszabályok értelmezésében nehezen kapott egyértelmű válaszokat.
– Nehéz helyzetbe kerültünk, mert mindenki másképp értelmezte a jogszabályokat. Épp aznap, amikor ki akartam nyitni, a Kossuth utcából hívott egy másik virágkötő, hogy nála épp most voltak rendőrök, és be kellett zárnia. Többször telefonáltam a rendőröknek, hogy akkor most hogyan is van ez, de konkrét választ először nem tudtak adni. Közben a virágkötők szövetségének elnöke írt egy levelet az agrárminisztériumnak az érdekünkben, hogy állapítsák meg, nyitva tarthatunk-e? Kiderült, hogy igen, és ezt az önkormányzat is megerősítette. Úgyhogy azóta is nyitva vagyok 15 óráig. Anyák napján pedig – most hoztak egy új rendeletet–, még azon is túl – nyilatkozta a virágkötő.
Más üzletek egyáltalán nem is zártak be, viszont a csökkentett nyitvatartási idő miatt jelentősen visszaesett a forgalmuk. Az Aradi utcai nyomtatványbolt üzletvezetője, Gálovics Tiborné szerint a veszélyhelyzet miatt sokkal kevesebben vásárolnak náluk, valószínűleg a járványtól való félelem miatt.
– Sokan nem tudták, hogy be lehet-e hozzánk jönni – nyilatkozta az üzletvezető. – Nálunk így a felére csökkent a forgalom, úgyhogy kénytelenek voltunk az egyik alkalmazottunkat munkanélkülire küldeni, a másik pedig most 4 órában dolgozik. Sajnos, nekünk semmi kedvezményt nem biztosított az állam, nem kapunk se járulékkedvezményt, se bértámogatást. Annyi könnyebbségünk van most, hogy az üzlet bérleti díjának felét elengedte a tulajdonos. Közben meg, persze, igyekszünk elővigyázatosak lenni, helyeztünk ki kézfertőtlenítőt is a bolt előtt.
Olyan üzlet is akadt, amelyik még nem tervezi az újranyitást, és a jogszabályok nem is teszik lehetővé, hogy vásárlókat fogadjon. Horváth Dezsőnek óraszervize van a Torma Üzletházban. Ő már március utolsó két hetében is zárva tartott, és áprilisban sem tervez újra kinyitni.
– Május első hetéig biztosan csukva leszek, nem látom még, mikor lesz lehetőségem újra kinyitni – mondta az üzletvezető. – Egyelőre rendezgetem a boltot. Meg őszintén, nem is szeretném, ha az ügyfélkörömből valaki megfertőzne, 60 éves vagyok, van miért aggódnom, volt egy gyerekkori asztmám. Addig kihúzzuk, amíg kitalálják, mi legyen.
A korlátozó intézkedések a szolgáltató tevékenységet végző üzletekre, vállalkozásokra nem vonatkoznak. Így a fodrászatok és a manikűrösök a veszélyhelyzet kihirdetésekor is tovább folytathatták volna a tevékenységüket. Ám elővigyázatosságból országszerte többen szüneteltették szolgáltatásaikat, így Nagyatádon is. Herman László fodrász a Solar Hotel egyik üzletét bérli, egy hétig zárva tartott. A forgalma az újranyitáskor nem állt helyre.
– Félnek az emberek, nem jönnek annyira hajat vágatni, körülbelül 40 százalékot esett a forgalmam – mesélte Herman László. – Nagyon sok fodrászüzlet bezárt egy időre, szerintem legalább a 90 százalékuk. De aztán mind rájöttünk, hogy nem lehet megélni úgy, ha nem dolgozunk. Szerencsére a KATÁ-t most nem kell fizetni, meg a Solar Hotel igazgatója is volt olyan rendes, hogy a bérleti díjat elengedte, így a forgalomkiesésem kompenzálva van. Persze a beszerzés is nehezebb lett, 10 százalékkal drágultak az anyagköltségek. Ránk kezdetben nem vonatkozott a korlátozás, de aztán húsvét óta mi is csak 3-ig fogadhatjuk a vendégeket. Szerintem elég nagy egyébként a fejetlenség, a jogszabályokból mindenki mást olvas ki – tette hozzá az üzletvezető.
Kaurics Andrea is egy darabig zárva tartotta a fodrászatát önkéntesen. Úgy gondolta, rövidesen úgyis ez lesz a kötelező intézkedés.
– Amikor elkezdődött ez az egész, akkor két hétre bezártam, gondoltam, az állam előbb-utóbb mindenkit be fog záratni, és reméltem, hogy kompenzálja azokat, akik így jövedelemtől estek el. Horvátországban a párom például 4000 kunát kap két hónapon keresztül, mert a koronavírus miatt nem dolgozhat. De nálunk ez nem így lett, csak a KATÁ-t engedték el, de arról sem tudni, hogy vissza kell-e majd fizetni? Hónapokig meg nem tudunk ülni, mert felkopik az állunk. De elég nagy volt a fejetlenség: felhívtam a rendőrséget, hogy nyitva lehetek-e? Először azt mondták igen, majd azt, hogy nem, végül a jegyzőnél érdeklődtem, aki megerősítette, hogy a szabályok szerint nyitva lehetek. A forgalom most eléggé megnőtt, mert más fodrászok nem nagyon dolgoznak. De nagyon figyelek a higiéniára, a kilincsen ott a fertőtlenítőszeres rongy, és a vendégeimnek is megmondtam, hogy viseljenek maszkot – tette hozzá Andrea.
A műkörmösöknek sem kellett abbahagyniuk a tevékenységüket, ám Benkő-Lábodi Evelin családi okokból egy hónapig szüneteltette a vállalkozását. Egy hete nyitott ki újra anyagi megfontolásokból.
– Egy teljes hónapra leálltam, mert egyrészt várandós vagyok, másrészt mert van otthon egy bölcsis kisfiam, a bölcsi meg bezárt, ugye. Most az apukájával együtt felváltva oldjuk meg a felügyeletét. Akkor jövök dolgozni, amikor ő végez a munkájával. Anyagi okokból döntöttünk úgy, hogy újra kinyitok, meg nem is akarom elveszíteni az ügyfeleimet. Naponta három ügyfelet tudok fogadni. Most vásároltam egy plexifalat a magam és a vendégköröm védelme érdekében. És persze hordjuk a szájmaszkot, meg fertőtlenítőszert is kihelyeztem, amit a kezelés előtt mindig használnak a vendégek. Kértem őket is, hogy a kezük tisztaságára most kifejezett ügyeljenek – nyilatkozta Evelin.
Jelenleg a kijárási korlátozás visszavonásig van érvényben, a járvány magyarországi lezajlása még több hónapig eltarthat. Nehéz prognosztizálni, hogy egy ekkora fékezés után mikor állhat újra helyre a gazdaság, mikor nyithatnak ki az üzletek a megszokott menetrend szerint.
Nyitókép: Röhrig Dániel