Szeptembertől jön az iskolai mobiltilalom

Használatban korlátozott tárgynak minősülnek a telekommunikációs eszközök a magyar közoktatási intézményekben és foglalkozások idején még a kollégiumokban is a szeptember 2-án kezdődő tanévtől. Az új rendelet egy szigorú, központi szabályozás, ami az intézmények eddigi, helyi adottságokat szem előtt tartó, saját rendelkezéseit váltja fel.

A használatban korlátozott tárgyakat az intézménybe történő belépéskor le kell adni, ezeket az iskolában elzártan kell tárolni, és csak a tanítás végeztével kaphatják őket vissza a diákok, tehát szünetben, vagy tanórák közti ebédidőben sem használhatják őket. A szigorítás az általános iskolák mellett a gimnáziumok, szakgimnáziumok és technikumok tanulóit is érinti, minden évfolyamon.

Nemcsak az okostelefonokra vonatkozik a korlátozás, hanem minden egyéb telekommunikációs eszközre, vagyis a laptopokra, tabletekre, illetve okosórákra is, melyek képesek internetkapcsolatot létesíteni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az okosórákat is elveszik a diákoktól reggel, és a táblagépen való jegyzetelés is csak külön engedéllyel lehetséges. A kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközöket is beszedik, így a fényképezőgépeket, videokamerákat és a diktafonokat is.

Egészségügyi okokból vagy pedagógiai céllal engedélyezhető az eszközök használata, ez az engedélyezési folyamat azonban a készülékek begyűjtésén és tárolásán felül egy újabb adminisztrációs és logisztikai terhet ró az intézményekre.

A távoktatás időszakában a pedagógusok, szülők és a diákok is megtapasztalták a tanulást segítő informatikai megoldások előnyeit és hátrányait is, egyre több tanár használja a digitális eszközöket a tanórákon, illetve az otthoni feladatok kiadására és ellenőrzésére is. Ha teremcsere miatt megváltozott egy tanóra helyszíne, vagy elmaradnak órák, a KRÉTA ellenőrző segítségével könnyen értesülhettek erről a diákok, illetve az osztályfőnök is írhatott az osztálycsoportba, ha valami fontos, akár sürgős dologról kívánta értesíteni a diákjait.

Az élet nem áll meg szeptembertől, hiszen amit digitális eszközökkel meg lehet oldani, arra általában személyesen is van lehetőség, csak bonyolultabb, körülményesebb. Eddig könnyű volt lefotózni a táblát, vagy a padtárs jegyzetét, ősztől vagy a tanárt kell erre megkérni, vagy egy osztálytársat, már, ha nem felejtődik el az egész a tanítás végére, hiszen üzenetet is csak papíron írhatnak egymásnak a diákok, visszatérhet a pad alatti levelezés korszaka.

A túlszabályozás általában kontraproduktív, így, ha a diákok úgy érzik, hogy az iskola egy „börtön”, ahol megfosztják őket szeretett eszközeiktől, annak könnyen lehet, hogy több negatív hatását látjuk majd, mint ahány pozitívat. Amint kiszabadulnak ebből a „börtönből”, a délutáni tanulás, vagy a személyes kapcsolatok ápolása helyett az online térben való jelenlétből történő kiesés pótlására fordíthatják az idejüket.

A vidékről tömegközlekedéssel ingázók nem kockáztathatják meg, hogy a megőrzésre átvett eszközeik visszavételével töltött idő miatt lekéssék az esetleg csak óránként induló járatot, így a digitális bérletek helyett kénytelenek lesznek papír alapúra váltani, ami nem csak kevésbé praktikus, hanem több hulladék keletkezésével is jár.

Tiltás helyett tanítani kellene, mégpedig azt, hogy hogyan használjuk jól ezeket az eszközöket. A valóság azonban az, hogy nem csak a diákok, a felnőttek is beleeshetnek a közösségi média felületek által állított csapdákba, könnyedén feledteti velünk az idő múlását a folyamatos tartalomáradat. A jó gyakorlatok kidolgozásához szakemberekre, valódi társadalmi egyeztetésre és sokkal több erőforrásra volna szükség, mint amit egy általánosító és központi utasításként érkező rendelet meghozatala igényel.

Szeptembertől megváltozik az élet a magyar iskolákban. Lehetséges, hogy azok a diákok, akik eddig a folyosón telefonoztak, beszélgetnek majd egymással. Lehet, hogy helyette elkezdenek olvasni, vagy felkészülni a következő tanórára. A rendelet következményeit, helyi szintű kezelését, végrehajtását, annak ellenőrzését még nem ismerjük, rengeteg a megválaszolatlan kérdés.

Az okoseszközök tárolásának rendje miatt várhatóan módosítani kell az intézmények házirendjét, erre a napokban kerülhet sor. Ha a helyi intézmények közzéteszik a következő tanévben érvényes házirendet, melyből kiderülnek a konkrét változások, beszámolunk róla.

(Kiemelt kép: depositphotos.com)

Megosztás