Gyermekjóléti szolgálat: egyre több állampolgári jelzés érkezik

Hétfőn, a turisztikai központban tartotta éves szakmai tanácskozását a Rinyamenti Szociális Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központja és Szolgálata. A tanácskozáson az elmúlt egy év tapasztalatairól beszéltek a gyermekvédelem kapcsán. Volt miről.

Egyre több állampolgári jelzés érkezik a központhoz, olyan ügyekben, amelyeknek kapcsán a gyermekek értelmi és érzelmi fejlődése veszélybe kerül – derült ki Tratnyek Dóra beszámolójából. Talán jó hír, hogy a tavalyi évben kríziskezelésre nem volt szükség, ám a szolgálat 250 esetmegbeszélést tartott, csaknem 80 környezettanulmányt készített és 650-nél is többször tett családlátogatást.

Egyébként a központ kimondottan csak hatósági ügyekkel foglalkozik (nevelésbe vétel, védelembe vétel, családba fogadás), addig a szolgálat önkéntes együttműködésen alapuló szociális segítséget nyújt a rászoruló családoknak, hátrányos helyzetű gyerekeknek. A két rendszer közös halmaza az észlelő- és jelzőrendszeri tagok, akik kötelesek jelzéssel élni a központ és a szolgálat felé, ha bármilyen – gyermek vagy felnőtt ellen elkövetett – jogsértést tapasztalnak, kezdve az egészségügyi szolgáltatókon át az állampolgárokig.

Kiderült, hogy az adományközvetítésben is jelentős szerepet vállalnak: csaknem hétszázszor végezték el ezt a tevékenységet, ami legnagyobb részben a Magyar Vöröskereszt élelmiszermentő programjának köszönhető, így heti kétszer tudnak pékárut biztosítani a rászorulók számára.

Tratnyek Dóra tart beszámolót a 2024-es évről

Elhangzott, hogy a Nagyatádon élő kiskorúak közül – akik 1354-en vannak – 105 veszélyeztetett gyermek került kapcsolatba a szolgálattal.

A központ részéről Gondáné Szabó Ágota beszélt az adatokról. A központ a járás 18 településén végzi a feladatát: védelembe vétel, családba fogadás, utcai szociális munka, pszichológia tanácsadás is tartozik a számos más feladat mellé.

A legelborzasztóbb adat is elhangzott: a járásban 2024-ben 10 gyermeket is bántalmaztak szexuálisan a saját családjukban, míg 2023-ban nem került ilyen eset a központ látóterébe.

Továbbra is jellemző a fizikai és lelki elhanyagolás, előbbi csaknem 80 alkalommal fordult elő, míg utóbbi 92-szer. A lelki elhanyagolást legfőképp az igazolatlan hiányzások miatt, míg a fizikai a fejtetvesség kapcsán állapítottak meg.

Míg 2022-ben védelembe 145 kiskorút kellett venni, 2023-ban 207-et, addig az előző esztendőben 211 alkalommal volt erre szükség.

A járásban 934 kiskorú érintett hatósági intézkedéssel, sajnos már az óvodákban is van, hogy az igazolatlan hiányzások miatt intézkednie kell a központnak. Jellemzőek még a kisebb értékre elkövetett lopások, illetve a csoportosan elkövetett cselekmények, ezek miatt havi rendszerességgel 315 kiskorúval tartja a kapcsolatot a központ.

A nagyatádi Turisztikai Központban tartották az éves gyermekvédelmi tanácskozást.
Megosztás