Sarki fény tündökölt az éjszakai égbolton
Szabad szemmel is látni lehetett az ország számos pontjáról, köztük Nagyatádról is a sarki fényt hétfő este és éjszaka. Az Időkép azt írja, hogy 2003 októbere óta nem volt rá példa, hogy olyan erősségű geomágneses vihar érje el bolygónkat, mint tegnap este.
Nagyatádról, akár a fényszennyezéstől sem mentes helyekről is látszódott tegnap este és éjszaka a sarki fény. A sarki fény az égbolt egyik leglátványosabb természeti jelensége. Nem csupán fény játékáról van szó, hanem egy összetett fizikai folyamatról, amely a Nap és a Föld kölcsönhatásából születik.

A jelenség akkor alakul ki, amikor a Napból érkező, elektromosan töltött részecskék (napszél) elérik a Föld mágneses mezejét. A mágneses vonalak a sarkok felé terelik ezeket a részecskéket, ahol azok nagy sebességgel ütköznek a légkör gázmolekuláival. Az ütközés során felszabaduló energia látható fény formájában jelenik meg.

Persze, azon túl, hogy a jelenség tényleg lélegzetelállító, az napkitörésnek számos, nem túl pozitív hozadéka is lehet: a műholdak memóriájában is adathibák keletkezhetnek. A sarkvidéki területeken a rövidhullámú (HF) rádiókommunikáció teljesen megszakadhat, és a navigációs rendszerekben, így a GPS működésében jelentős pontatlanságok léphetnek fel – írja az Időkép.





