„…ilyen tragédiát, ilyen megrázkódtatást csak kevés nemzet tudott volna túlélni”

A trianoni békediktátum 105. évfordulóján, amely 2010 óta egyben a nemzeti összetartozás napja is, a Trianon-emlékműnél emlékeztek a nagyatádiak csütörtökön.

Dr. Ludas László polgármester ünnepi beszéde elején elmondta a békediktátum kapcsán: az ország 63 vármegyéje közül csak 10 maradt érintetlenül. A 27 törvényhatósági jogú városból 11, a 112 rendezett tanácsú városból 36, a 2176 nagyközségből 1006, a 10196 kisközségből 2490 maradt a trianoni határok közti területen.

Minden próbálkozás ellenére büszkén állhatunk a világ színe elé, mert Magyarország ma is létezik. Itt vagyunk, itt élünk, megmaradt nyelvünk, kultúránk, őrizzük hagyományainkat, védjük és óvjuk magyarságunkat. Szokták mondani a történelem az élet tanítómestere. Az a nemzet pedig, amely nem ismeri történelmét, és legfőképpen, amely nem tanul a múlt hibáiból, amely nem vonja le a megfelelő következtetéseket, az a nemzet kudarcra és bukásra van ítélve – fogalmazott, majd így folytatta: – Mi, magyarok képesek voltunk, és vagyunk arra, hogy a nemzetet ért tragédiákból is tanuljunk, és erőt merítsünk. Csak ez biztosíthatja fennmaradásunkat. Történelmünk megtanít megtanított erre bennünket, hiszen, ahogyan a megelőző évszázadokban, most is sikerült talpra állnunk. Sikerült visszanyerni önbecsülésünket. Sikerült újra kivívni a tiszteletet, sikerült felépíteni az új Magyarországot. És legyünk büszkék erre, mert ilyen tragédiát, ilyen megrázkódtatást csak kevés nemzet tudott volna túlélni – mondta Dr. Ludas László.

Dr. Ludas László, Nagyatád polgármestere

A mai nap nemcsak a nemzeti tragédiánkról szól, hanem ahogy a nevében is benne van, a nemzet összetartozásáról is megemlékezünk. Kiváló alkalom arra, hogy mindazok, akik a magyar nemzethez tartozónak vallják magukat, meg is éljék ezt, bárhol legyenek határon innen és határon túl, tudják és érezzék, összetartozunk. Összeköt bennünket magyarságunk, közös történelmünk, hagyományaink, kultúránk, anyanyelvünk, imáik, dalaik, mentalitásunk, gondolkodásunk. Bízom benne, hogy legalább a mai napon, ha jelképesen is egyesíteni lehet a magyar nemzetet. És az egész nemzetre kell gondolnunk, kirekesztés nélkül, politikától, pártállástól, vallástól, felekezettől függetlenül. Ez egy nemzeti minimum.

A beszédet követő igazán szép és méltó ünnepi műsorban közreműködött Fiumei Éva, Tamás Bettina, Lacza Attila és Rengel Tamás, ezt követően pedig a megemlékezés virágait helyezték el a megjelent nagyatádiak a plébánia kertjében lévő Trianon-emlékműnél.

(Fotó: Ormai Bálint)

Megosztás