Nagy bajban vannak a fecskék
Tömegesen érkeznek bejelentések a madármentő egyesületekhez fecskékkel kapcsolatban, ugyanis a hideg és az eső megállásra kényszerítette az ebben az időszakban költözésnek indult madarakat – számolt be több madármentő egyesület. Nagyatádon a Bütyök Állatotthon és Állatvédelmi Egyesület fogadja a bajba jutott állatokat.
Az ország minden pontján tapasztalható a fecskék tömeges megjelenése. Az esős hideg időben csoportosan próbálnak száraz menedéket keresi és akár több száz fecske is megjelenhet teraszokon, házak falán, párkányokon – írja például a Mályi Madármentő Állomás. Az állatoknak a hideg mellett az éhséggel is meg kell küzdeniük, hisz ebben az időben a legfőbb táplálékukat jelentő rovarok aktivitása is jelentősen visszaesik.
Többen írják a közösségi médiában, hogy a Balaton partján tömegesen láttak az út mentén legyengült, elütött madarakat, a 71-es főúton például sebességkorlátozást is bevezettek a legyengült állatok miatt, mert nem bírnak elég magasan és gyorsan repülni, emiatt az autók veszélyt jelentenek számukra. Mások azt tanácsolták, hogy aki tömegesen lát legyengült madarakat, annyival segíthetnek, hogy a közelben lévő bokrokat, fákat egy kicsit megmozgatják, ezzel a repülő rovarok kirepülnek belőlük, és a fecskék el tudják fogyasztani ezeket.
Az épületekre, ezek közelébe beülő fecsketömegek esetében valódi segítséget jelenthet a garázs, melléképület stb. megnyitása a madarak számára. Ugyanakkor sajnos képtelenség etetéssel segíteni az egyszerre bajba kerülő fecskék ezrein, tízezrein, de egy-két fészek, néhány madár esetén erre is van esélyünk – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Ők azt tanácsolják, hogy az épületekre, ezek közelébe (pl. kerítés, vezetékek) beülő fecsketömegek esetében valódi segítséget jelenthet a garázs, melléképület, lépcsőház, istálló megnyitása a madarak számára – tartós eső idejére, illetve éjszakára nyugodtan zárjuk is be ide a madarakat! A fecskék így melegben tudják átvészelni a rossz időt, így akár egy-két nappal is tovább kibírják. amint eláll az eső, nyissuk ki az ajtókat, hogy ki tudjanak repülni vadászni. Ezzel a módszerrel akár madarak ezreinek is hathatós segítséget tudunk nyújtani.
A lényeg, hogy a madarakat ne próbáljuk etetni kenyérrel magokkal. A fecskék rovarevők, így ezeket a táplálékokat nem fogják megenni, csak ismét megzavarhatjuk a pihenőjüket a ténykedéssel – hívja fel a figyelmet a Mályi Madármentő Állomás.
Ha sikerült elhelyezkedniük védett helyen, hagyjuk őket pihenni – írják továbbá. Mint ahogy azt is, hogy ha a napokig tartó eső miatt nem tudnak tovább vonulni, akkor lehet nekik kitenni egy lapos széles tálkába élő lisztkukacot. Volt már rá példa, hogy ettek is belőle, bár tálból enni más mint repülő rovarra vadászni.
Ha elázott fecskét találunk leesve a földre, vagy láthatóan rossz állapotban van, vegyük fel a földről és egy papírtörlővel kibélelt cipős dobozban vigyük be a házba. Ha a fecske remeg, gubbaszt, eldől, akkor a dobozba tehetünk meleg vizes palackot a fecske mellé. Ha nagyon indokolt, akkor a kezünkbe véve lassú fordulaton hajszárítóval is meg lehet szárítani és átmelegíteni. Fontos, hogy a kezünkben legyen közben, így érezzük a túl meleg a levegő. Ha vizes, elázott a fecske, konyhai papírtörlővel át lehet óvatosan törölgetni, vigyázva a tollára – tanácsolják.
(Kiemelt kép: Sir David Balaton Castle)