Felelősségtudatot tanulnak a Bütyök táborában
Már negyedik éve tartanak nyári táborokat a nagyatádi Bütyök Állatudvarban, ahol elsősorban vad, madár és haszonállatmentéssel foglalkoznak.
Mentett állatok gyógyulnak a nagyatádi Táncsics utca egy csendes szegletében, ahol jól megfér egymás mellett a háromlábú, üldözött kutya és sánta bárány is. Nyaranta nemcsak az állatok hangja, hanem a gyermekek zsivaja is betölti az udvart, hisz már negyedik éve tartanak napközis táborokat az udvarban, ahova alkalmanként húsz gyerek jelentkezik.
Járnak lovaskocsival túrázni, meglátogatják a Vidraparkot, szappant készítenek, egyéb, kézműves dolgokat készítenek, de a legfontosabb: megtanulják a felelősségtudatot, ami elengedhetetlen az állattartáshoz.
– Az állatok takarításától kezdve az etetésen át a fejésig számos dologban vesznek részt a hozzánk látogató gyerekek – meséli Szenkirályiné Falusi Erzsébet az állatudvar szíve és lelke.
Az udvarban tizenöt különböző állat él együtt, egy igazi paradicsom a gyógyulófélben lévő szárnyasoknak és négylábúaknak. Legutóbbi védencükről ez utóbbi nem mondható el, a szerencsétlen sorsú kutya Lábod és Mike között menekült rettegve, pontosabban bicegett, hisz az egyik hátsó lábát megcsonkították. Végül több nap után sikerült befogni, most egy kennelben gyógyul és pihen.
Ottjárttunkor éppen csörgött Betti telefonja, jelezték neki, hogy Henészben kódorog egy legyengült hattyú az úttesten. Betti férje kocsiba pattant, majd fél óra múlva visszatért a hattyúval. Ilyenkor, ha az állat menthető, akkor felveszik a kapcsolatot egy madármentő szervezettel, akik tanácsokkal látják el Bettiéket, ezt követően pedig elszállítják az állatot.
Mivel a hattyúmentés nem egy szokványos tevékenység, sőt, volt olyan gyerek, aki ilyen közelről még nem is látott ilyen madarat, megkérdeztük, hogy ilyen esetben az állatudvar mit csinálni.
– Mindenre fel vagyunk készülve, tele van a fagyasztó olyan eledelekkel, amik azoknak az állatoknak van fenntartva, ami előfordulhat a mi tájegységünkön, illetve az alapvető beavatkozásokat, például – orvosi utasítások alapján – az injekció beadása, mi is el tudjuk végezni.
Szóval, minden tábor más. Van, aki mentett hattyúval, van, aki üldözött kecskével találkozhat, de egy biztos: mindenki élményekkel telve távozik, még azok a gyerekek is, aki súlyosan képernyőfüggők. Ők a hét közepére kezdenek el lazítani, értékelni a dolgokat, eddig tart, amíg ki tudnak lépni a komfortzónájukból.
Az állatudvar egyébként bárki előtt nyitva áll, csak előzetesen be kell jelentkezni. Várnak iskolás és óvodás csoportokat is, akik egyébként gyakori látogatók a tanítási évben. A látogatások során az itt élő állatok szívesen fogadnak ételadományt.
(Fotók: Pünkösd Márton)