Otthonra leltek a Fészekben

A MSE Fészek Szociális Szolgáltató Központ nem csupán egy intézmény, hanem egy igazi otthon és közösség a fogyatékossággal élők számára. Landi Etelka intézményvezetővel beszélgetve átfogó képet kaphattunk arról a sokrétű és elhivatott munkáról, amely nap mint nap zajlik a központban. Kedden a Csillagtanyára látogattak az ellátottak.

A Fészek Szociális Szolgáltató Központ a jogszabályi előírásoknak megfelelően komplex szolgáltatásokat nyújt a fogyatékossággal élők számára Nagyatádon. Ezek a szolgáltatások túlmutatnak az alapfeladatokon, és az életminőség javítását célozzák meg. Igyekeznek minél többféle szabadidős tevékenységet szervezni azoknak az ellátottaknak, akiknek az egészségi állapota ezt engedi. Kedden például a Csillagtanyát látogatták meg, Bognár Beatrix mutatta be a tanya mindennapjait, az ott élő állatokat. Őket testközelből csodálhatták meg a Fészek lakói.

Az intézmény többféle szolgáltatást nyújt, a bentlakásos részben összesen tizenhárom lakó van. A kis létszám miatt személyre szabott gondoskodást tudnak számukra nyújtani.

Nemcsak bentlakásos, hanem nappali intézményként is működik a Fészek: ez a szolgáltatás 23 főt lát el, és rendkívül sokszínű programokat kínál a mozgásfejlesztéstől a gyógypedagógiai foglalkozásokon át a kézműveskedésig. Folyamatosan szerveznek szabadidős programokat, kirándulásokat, melyek közül az egyik a közelmúltbeli Csillagtanyára tett látogatás volt. Az intézményvezető kiemelte, hogy a programok kiválasztásánál az egyéni érdeklődési körök és képességek figyelembevétele a legfontosabb.

Az intézményben fejlesztő foglalkoztatás keretében zajlik munkavégzés, a nappali intézménybe járók és a lakóotthoni ellátottak közül is van foglalkoztatott: jelenleg 14 olyan munkavállaló van, akik a Munka Törvénykönyve szerinti teljes értékű munkát végeznek, egyikük pedig a szociális törvény feltételei szerint dolgozhat. Főként dobozhajtogatással- és ragasztással foglalkoznak. Ez a munka piaci célra történik, szigorú minőségi és határidős elvárásokkal, mint bármely más munkahelyen. Számukra ez a foglalkoztatás kiegészítő jövedelmet és önálló életvitelt biztosít, van, aki ebből tartja fenn családját – vázolta Landi Etelka.

A Fészek Szociális Szolgáltató Központ alapvetően ápoló-gondozó célú intézmény, nem rehabilitációs. Ez azt jelenti, hogy azoknak a fogyatékossággal élőknek nyújt otthont és gondoskodást, akik egészségi állapotukból kifolyólag nem tudnak magukról gondoskodni. Fontos azonban kiemelni, hogy szakápolási engedéllyel nem rendelkeznek. Ezért súlyos, állandó szakápolást, esetleg orvosi felügyeletet igénylő embereket nem tudnak fogadni. Számukra a szakápolást nyújtó intézmények vagy a szakápolási központok jelenthetnek megoldást.

Ahogy Landi Etelka is kiemelte, az intézménybe bekerülő ellátottak nagy része tisztában van azzal, hogy a továbbiakban a Fészek lesz a biztonságos otthonuk. Sokuknak már nincsenek családtagjaik, vagy ők nem tudják ellátni őket, így a Fészek munkatársai válnak a „családjukká”. Az elhivatott gondoskodás, a személyre szabott figyelem és a közösségi élet lehetősége mind azt szolgálja, hogy a fogyatékossággal élők is teljes és méltó életet élhessenek.

(Fotó: Ormai Bálint)

Megosztás