Megérkeztek a gólyák Nagyatádra

A környező településekre már korábban, ám a napokban Nagyatádra is megérkeztek az első gólyák. A szokásoknak megfelelően elsőként a Napsugár óvoda kéményére szállt le az első megfáradt utazó.

Rég nem látott vendégek érkeztek a napokban Nagyatádra, ugyanis elfoglalták fészküket a gólyák, legalábbis a hímek, mert elsőként ők érkeznek. A rövid pihenés után gondoskodnak arról, hogy párjuk kényelmes fészekbe térhessen haza. Nem ritka, hogy 8 ezer kilométert megtesznek ezek a csodálatos madarak, úgyhogy mindenképpen kijár nekik a pihenő a nagytakarítás előtt.

A Napsugár óvoda fészkére is leszállt egy példány, a gyermekek legnagyobb örömére, hisz ebben az óvodában mindig szívesen látott vendég a madár.

Fészekigazítás a Napsugár óvoda kéményének tetején

Népi hagyományok tömkelege kapcsolódik a gólyákhoz, például, ha az a szerencse ért valakit, hogy először nem fészekben pihenő, hanem repülő gólyát látott meg először, akkor az egész évben szorgalmas lesz. Továbbá érdemes megfigyelni azt is, hogy tiszta tollú gólyák vannak-e a fészekben, vagy sem, mert ha nem, akkor bőséges termésre számíthatunk, azonban, ha hófehér a gólya tolla, akkor beköszönt a szűk esztendő.

A fáradt szárnyak nyújtóztatása a hosszú út után a henészi bolt kéményének tetején

Mint ahogy lenni szokott, ókori történet is kapcsolódik a gólyákhoz, olyannyira, hogy még egy királynő is gólyává változott, persze nem önszántából. Történt ugyanis, hogy egy Gerana nevű királynő annyira szép volt, hogy Héra, Zeusz felesége rendkívül féltékeny lett rá (erre egyébként Zeusz hódításaiból, és hogy mit meg nem tett a szerelemért, minden alapja megvolt), emiatt gólyává változtatta. Az elkeseredett királynő azonban még gólya alakjában is meg tudta menteni gyermekét Héra karmai közül, és egy lepedőbe csomagolva, a csőrében vitte, legalábbis így ábrázolták.

Gólyaábrázolás időszámításunk előtt 430-420 körül (forrás: Wikipedia)

Azonban a töretlen népszerűséget Andersen Gólyák című meséje hozta meg, még akkor is, ha nem épp a legvidámabb történetről beszélünk, azonban arra mindenképp jó volt, hogy a gyermekáldás iránt egyre hevesebb érdeklődést mutató ifjúságnak magyarázatul szolgáljanak, hisz a mesében a gólyák egy tóból emelik ki a csecsemőket, és ajándékozzák meg vele az arra érdemes családokat.

A nagyatádi gólyák lehet nem hoznak kisbabákat, de az biztos, hogy a tavasz beköszöntét jelzik
Így tollászkodnak a hosszú repülés után a gólyák

(Fotó: Ormai Bálint)

Megosztás