A köznép nem szerette a fákat

1875-ből is találtunk hírt; Agrokémiai központ alakult 1977-ben Nagyatádon; Korábban teljesítik a tervet a Konzervgyár szocialista brigádjai; Huszonegy tonna élelmiszer és ruha talált gazdára a menekülttáborban. Ezen a napon történt Nagyatádon.

Északi segítség

Huszonegy tonna élelmiszer és ruha talált gazdára Nagyatádon – írta a Pesti hírlap 1990-ben. A délszláv menekültek részére a Norvég Vöröskereszt irányította a kamiont. Azt írták: ezek az adományok kiegészültek még kifejezetten csecsemők számára felhasználható egységcsomagokkal, amelyeket a Norvég Vöröskereszt osztott szét a várandós, vagy nemrég szült menekült édesanyák részére.

Kiderült az is, hogy a gyűjtésben két magyar származású, Norvégiában élő pedagógus egy egy norvég óvónő segédkezett. Ők egyébként a szállítási költséget is kifizették.

Korábban teljesítik a tervet

Elhatároztak a nagyatádi konzervgyár szocialista brigádjai, hogy valamennyien csatlakoznak a Sziklai Sándor szocialista brigád felhívásához és március 29-én – a szabad szombatjukon – kommunista műszakot tartanak. Erről a Somogy Néplap számolt be 1980. február 16-án.

Arról, hogy ez az elhatározás mennyire volt önkéntes, nem számoltak be, de azért valamennyire sejthető, hogy inkább a kényszer szülte, mint a csillapíthatatlan munkakedv. Mindenesetre a keresetüket Nagyatád gyermekintézményeik fejlesztésére ajánlották fel.

Mintául szolgálhat a gazdasági kör

A Somogy című lap írta 1875-ben:

A nagy-atádi gazdasági kör alig hogy rövid egy éves pályáját lefutotta s aratott babérjain kipihenvén édes álmait; már is uj életjelét adja azon nemes indulatának, melylyel tova haladva siet egy óriási lépést tenni nemes czélja felé.

A lap megjegyzi: az érdem leginkább gr. Széchenyi Pál elnököt illeti, ugyanis, ha mindenhol ilyen vezetők lennének, akkor az ország gazdasága száz évvel előzné meg korát.

No, de azért a dicséret, mert elhatározták Nagyatádon: az egész megyére kiterjedő állat és gazdaságigép-kiállítást megrendezését kezdték el szervezni.

Továbbá az is dicséretre volt méltó, hogy a köznép fák iránti ellenszenvét legyőzni óhajtván jutalmat helyezett kilátásba a környék faiskolái számára.

Arról, hogy a köznép mi okból nem kedvelte a fákat, nem szól az írás, pedig ennek a magyarázata különös érdekes lehet.

Agrokémiai központ alakult Nagyatádon

Nyolc környékbeli termelőszövetkezet és a Dél-somogyi Állami gazdaság részvételével – írta a Figyelő 1977-ben. A 31 ezer hektáros építkezést 1978-ban fejezték be.

Ellopta a dinamót

A Somogyi Néplap 1955-ben írta: Steiner Ferenc nagyatádi lakos ellen indult eljárás, aki gépkocsivezetőként dolgozott. Az eljárás azért indult, mert a vasútállomása érkezett két traktor dinamóját ellopta. A házkutatás során aztán kiderült, hogy nemcsak dinamót, hanem két indexet, két transzformátort és hat méter kábeldrótot is hazavitt. Esetét a közlekedési ügyészségre bízták.

Megosztás