Műhelytitkok a Büttner Kft.-nél

Pénteken délután és kora este rendezték meg országszerte a Modern Gyárak Éjszakája című rendezvényt, amelyhez a korábbi évekhez hasonlóan, idén is csatlakozott a Büttner Kft., kibővítve egy pályaorientációs rendezvénnyel.

Űrtechnológia Nagyatádon, jutott eszébe a sorok írójának, amikor ifj. Büttner Tamás ügyvezető bemutatta a különböző gyártási folyamatokat, ráadásul a gondolat nem is járt messze az igazságtól, hisz vannak olyan elkészült elemek a gyárban, amelyeket úgynevezett CVD (kémiai gőzfázisú leválasztáson alapuló eljárással előállított) bevonattal kezelnek, olyannal, amilyennel a SpaceX rákéták bizonyos elemeit.

A több mint 30 éve Nagyatádon jelen lévő cég rengeteg forrást fordít a kutatás és fejlesztésre, nem véletlenül.

– Hiszünk abban, hogy a világpiacon is sikeresen meg tudunk jelenni – fogalmazott a bevezető prezentációt követően az ügyvezető. Ami egyébként már nem álom, hanem a jelen valósága, hisz többek között, közvetetten az processzorgyártó Intelnek is gyártanak különböző alkatrészeket, de gyártanak az energetikai szektornak és a védelmi iparnak is.

Mindezek miatt olyan szigorú követelményeknek kell megfelelni, hogy néha századmilliméterek is számítanak egy-egy elkészült munkadarabnál. De ez sem gond, hisz a gyár a számtalan másik között Ipar 4.0 arany minősítéssel rendelkezik, aminek a legfontosabb célja a maximális hatékonyság elérése, a lehető leggyorsabb és legprecízebb kommunikáció létrehozása, valamint az egy termékre jutó gyártókapacitás minimalizálása. Ezeknek a kritériumoknak maximálisan megfelel az üzem, egész Európában alig találni ilyen jellegű fémforgácsoló üzemet.

Azért, hogy legyen utánpótlás, a cégnek jelenleg 70 tanulószerződése van az Ady Endre Technikum és Gimnáziummal.

– Sokan zsákutcának tekintik a műszaki pályát, de mindennek az alapja egy szakma, amire később lehet építkezni. A tudás, amit az Adyban megszereznek megmarad. A diákok egy része itt marad, de egész Magyarországnak, sőt Európának is és képezzük a szakembereket . Nekünk számít Nagyatád, itt tervezzük a jövőnket, éppen ezért még jobban beleállunk a szakképzésbe – folytatta ifj. Büttner Tamás.

A Büttnernél 30 mérnök dolgozik minden nap azon, hogy a jövő megoldásai minél előbb megszülessenek, összesen pedig 250-en dolgoznak a gyárban a 100 megmunkáló központban.

A bejárás során a fiatalok és idősebbek megismerkedhettek a 3D nyomtatással is, itt fémhuzalokból készülnek különböző alkatrészek, a nyomtató olyan alkatrészeket tud legyártani néhány óra alatt, amit a hagyományos technológiákkal hosszú ideig, vagy egyáltalán nem lehetne elkészíteni.

Az ügyvezető azt is bemutatta, hogy egyre inkább áttérnek a rajzmentes technológiákra, a munkaállomások mellett monitorokon nézhetik a dolgozók a műszaki rajzokat, azaz, ha bármilyen változásra szükség van, a cég saját vállalatirányítási rendszerén keresztül rövid idő alatt tudják eszközölni ezeket.

A bejárást követően több állomáson próbálhatták ki a technológiákat a látogatók, CNC géppel készíthettek építőkockákat, de dobókockák és fémből készült kalapácsok is készültek, illetve a 3D nyomtatási technológiával készült logikai játékokban is kipróbálhatták magukat, mindezekért pedig különböző ajándéktárgyakat kaphattak a vendégek.

(Fotók: Ormai Bálint)

Megosztás