Nagyatád jó életminőségű város

Valamivel jobb ma Nagyatádon élni, mint a 2010-es évek elején. A város országosan a jó életminőségű járási székhelyek közé tartozik: javultak az elérhető szolgáltatások, és erős a helyi civil társadalom.

Járásszékhely Monitor 2020 címmel készített elemzést a Hétfa Kutatóintézet: 151 magyar járási székhely és 23 megyei jogú város életminőségét vizsgálták. Két időpontban gyűjtöttek adatokat: 2012-ben, a járások újbóli kialakítása előtt, ill. 2018-ban.

Az ún. városi életminőség indexet (véi) nyolc dimenzió adta ki: a stabil demográfiai helyzet, az élhető és biztonságos települési környezet, a szociális biztonság, az egyéni jómód, az erős civil társadalom, a fiatalok kompetenciái és az elérhető szolgáltatások értéke. Ezek együttese alapján végül öt csoportba sorolták a településeket életminőség szerint: a legmagasabb, a magas, a jó, a közepes és a komoly kihívásokkal küzdő életminőségű városok kategóriájába.

Az országos lista élén Székesfehérvár végzett (63,3 véi), utolsó (174.) helyén pedig a borsodi Cigánd (35,3 véi). Nagyatádot a 92. helyre rangsorolták 50,9-es értékkel, ami a 2012-es indexénél 3 ponttal magasabb: ezzel a jó életminőségű városok kategóriájába tartozik.

Somogy 2012-es és 2018-as értékeinek összevetéséből határozottan kirajzolódik a megye polarizálódása, Dél-Somogy és a Balaton-part elkülönülése: utóbbi települések, valamint Kaposvár és Tab javítani tudott a városi életminőség index szerinti rangsorban (elsősorban a települési környezet élhetőbbé tételével és a bűnözés sikeres visszaszorításával), míg a délebbre lévő városok (Barcs, Csurgó, Nagyatád, továbbá Marcali is) nem tudtak olyan mértékben növekedni, ahogyan az a 2012-es, kiinduló értékekből várható lett volna.

A Balaton-parti települések az „Élhető és biztonságos települési környezet” (Fonyód az országos ranglista első helyén); az „Egyéni jólét” és a „Stabil demográfiai helyzet” valamint a „Fiatalok kompetenciái” terén nagyon jó értékeket értek el. Továbbá Siófok az „Elérhető szolgáltatások”, míg Fonyód az „Erős civil társadalom” dimenziójában kiemelkedő.

A Balatontól ugyan némileg távolabb esik, viszont relatíve jó értékekkel bír Tab: ennek egyértelmű oka a Flextronics cég szerepvállalása a település életében, és ennek köszönhető a gazdasági mutatók magas értéke. Ugyanakkor a város az „Élhető települési környezet” és a „Szociális biztonság” terén is jó teljesített. A határ menti térségben található Csurgó több területen is komoly életminőségi kihívásokkal küzd: a legnagyobb nehézségeket a „Stabil demográfiai helyzet”, az „Élhető és biztonságos települési környezet”, az „Egyéni jólét”, a „Fiatalok kompetenciái” és az „Elérhető szolgáltatások” terén tapasztalják. Ugyanakkor a város aktív civil szférával rendelkezik (a helyiek identitását pl. az NB I-es kézilabdacsapat is erősíti).

Az országos rangsorban így szerepeltek a somogyi járási székhelyek: Fonyód (26. hely), Siófok (30. hely), Tab (54. hely), Marcali (87. hely), Nagyatád (92. hely), Barcs (132. hely), Csurgó (152. hely). Egyébként a megyeszékhelyek 18-as listáján Kaposvár a 15. lett Miskolcot, Békéscsabát és Salgótarjánt megelőzve.

Nagyatád hat év alatt valamelyest javított az elérhető szolgáltatások terén, továbbra is erős a helyi civil társadalom, és szinte változatlan az egyéni jómód értéke. Viszont erősen romlott a fiatalok kompetenciáira kapott pontszáma, a demográfiai helyzete szintén; némileg a gazdasági erő és a szociális biztonság kategóriákban is gyengült. Meglepő módon az élhető és biztonságos települési környezet dimenzióban ugyancsak kevesebbre értékelték.

 

Megosztás