Nem tett kárt az élővilágban a tegnapi vízszennyezés
Megnyugtató válaszokat közölt a vízügyi igazgatóság a tegnapi szennyezéssel kapcsolatban, amelyről itt olvashatnak bővebben.
I. fokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) csütörtökön Nagyatádon amiatt, mert a víznyelőrácsba öntött festék rózsaszínre színezett egy vízfolyást, amely a Rinyába torkollik.
Lőczi Szandra, a DDVIZIG Nagyatádi Felügyelőség területi felügyelője elmondta: Vízminőségi kárelhárításról akkor beszélünk, mikor egy haváriából adódóan környezet-veszélyeztetés, vagy környezetkárosodás következik be. A veszély, vagy károkozás mértékének és a szükséges beavatkozásnak megfelelően rendeljük el a fokozat mértékét. I. fokú vízminőségi kárelhárítás esetén megtörténik a szennyezés felderítése. Ha ezt követően egyéb felderítésre vagy beavatkozásra van szükség, annak megfelelően lép a készültség II.-, illetve III. fokozatba.
A szennyezés semlegesítését maga a természet végezte, hisz, ahogy megtudtuk a területi felügyelőtől, a semlegesítést jelen szennyezés esetén gyakorlatilag a Babócsai-Rinya vízhozama adta, mellyel teljesen felhígult, feloldódott a szennyezőanyag a vízfolyásban.
Megnyugtató, hogy a szennyezés az élővilágban nem okozott károsodást.
– Az élővilágban szerencsére nem okozott kárt a feltételezhetően vízbázisú vakolóanyag bejutása sem a csatornában, sem a Babócsai-Rinya patak élővilágában. A szennyezés forrása viszonylag hamar megszűnt, illetve feltételezhetően a szennyezőanyag bejutott mennyisége és a mederben lévő ún. biológiai szűrő által is pár óra alatt teljesen megszűnt, felhígult a vízfolyásban a szennyezés, így a legérzékenyebb élőlények esetén sem okozott kárt – mondta Lőczi Szandra.
Kiderült az is, hogy a semlegesítést követően figyelőszolgálatot lát el az igazgatóság a fokozat (készültség) megszűnéséig.
A felügyelő kiemelte: Az emberek tudatába fontos lenne, ha beépülne, hogy ha egy zárt csatornába beöntenek bármilyen anyagot, az végül egy felszíni vízfolyásba kerül be és ezzel nagymértékben szennyezik a saját és mások környezetét-, valamint az élővilágot is.
