KultUp az Adyban

Az ADYák Szemle fiataljai is publikálnak különböző témákban az Atádhíren az elkövetkezendő időkben. A cél, hogy lehetőséget adjunk a fiataloknak a publikálásra, az érdeklődési körük bemutatására. Janota-Hantosi Julianna írása.

A Déryné Program keretében december 14-én iskolánkban megvalósult KultUp egy olyan tematikus és kötetlen – teljes tanítási napot átfogó – témanap volt, amely közösségteremtő és készségfejlesztő foglalkozások segítségével helyben, középiskolai keretek között teremtett lehetőséget a diákok számára a minőségi színházi élmény átélésére. A szervezők az iskola adottságait és lehetőségeit figyelembe véve, személyre szabottan állították össze az egész napos, ingyenes programot.

Ez a nap az irodalomról és a történelemről szólt. A társulat tagjai különféle előadásokkal készültek az iskolánk diákjai számára. A változatos programok lehetőséget adtak arra, hogy mindenki találjon az érdeklődésének megfelelőt. A diákok jól felépített kreatív órákon vehettek részt, amelyek pozitív hatást gyakoroltak az osztályok közösségének fejlődésére is.

Az irodalommal összefüggő felvezető játékok rálátást adtak a versek elemzésének részleteire, valamint mélyebb betekintést az írók gondolataiba. A színészek, a jelenlévő diákokat asszociációs játékokba invitálták, melyek jó hangulatban zajlottak.

A történelmi előadáson, melybe a közönséget is bevonták, humorral keverve tálalták a száraz tényeket, így a diákok is annak szereplőiként voltak jelen.

A költészettel kapcsolatos előadáson ösztönözték a fiatalokat, hogy régi versek és mai slágerek ötvözésével hozzák létre a saját költeményeiket, majd, hogy kiállásukat erősítsék, elszavalták azokat.

A drámajátékok során a gimnáziumunk tanulói a problémamegoldó készségüket és kommunikációs adottságaikat is megmutathatták a színészekkel való interakciók során.

A foglalkozások között részt vettek egy, a magyarság fontosságával foglalkozó előadáson is, amelynek kellemes hangulatát zenekar biztosította.

A program zárásaként az utolsó tanóráját minden diák az általa választott foglalkozáson/előadáson tölthette. Majd ezzel lezárult a KultUp program a gimiben. Ezt a programot minden középiskolának teljes szívemből ajánlom, mert az élmény, amit nyújtott, életre szóló volt.

Programelemek:

 • Aztabanda: Balog Réka drámajáték
 • Aztabanda: Földesné Prainer Petra drámajáték
 • Balog Réka, Földesné Prainer Petra: Színházi kvíz
 • Ákli Krisztián: Vitajáték avagy a jó színházi dilemma
 • Ákli Krisztián: Bevezető színésztréning
 • Kálócz László: Impro verseny
 • Kálócz László, Szilvási Dániel: Impro verseny
 • Epika kötelezők röviden: Pál utcai fiúk + Kálócz László drámafeldolgozás
 • Epika kötelezők röviden: A Helység Kalapácsa + Kálócz László drámafeldolgozás
 • Epika kötelezők röviden: Csongor és Tünde + Kálócz László drámafoglalkozás
 • Epika kötelezők röviden: Uri muri + Kálócz László drámafoglalkozás
 • Bánki Beni: Hello Yolo! irodalmi show
 • Jobku és Dzsevu Világhírű Történelemóra Színháza: Aranybulla
 • Eureka Games: Kapcsolódj! közösségi vetélkedő
 • Eureka Games: KultUp társas
 • Fekete János Jammal megzenésített költészet
 • Déryné Társulat: Vers és Színész Dsida Jenő művei alapján
 • Budapest Filharmónia Társaság: Magyarnak lenni interaktív klasszikus zenei előadás
 • Szilvási Dániel: Petőfi Sándor: A helység kalapácsa drámafeldolgozás
 • Szilvási Dáneil: Ritmus a színházi térben
 • Grecsó Zoltán: Willany Leó táncházi beavató

Program megvalósítói:

Szervező: Millei Mónika, helyszíni vezető: Németh Jennifer, helyszíni kapcsolattartó: Pomlényi Attila, iskolai szervező: Hornyák Katalin.

Megosztás