Dr. Ludas László: Az önkormányzat a nagyatádiaké, a várost és a benne élőket szolgálja
Egy éve lépett hivatalba Dr. Ludas László polgármester Nagyatádon. Az elmúlt időszakról, a kihívásokról és az önkormányzat céljairól beszélgettünk.
Dr. Ludas László, Nagyatád város polgármestere a Polgármesteri Hivatalban fogadott minket, hogy a beiktatása óta eltelt egy év tanulságairól, feladatairól és a jövőképről beszélgessünk.
Szigorú, fegyelmezett önkormányzati munka
Csak úgy lehet pontos képet kapni az önkormányzat működéséről, ha valaki nap mint nap ezzel foglalkozik; ha részt vesz a tervezésben, programalkotásban, a feladatok meghatározásában, a döntésekben, majd a megvalósításban, a munkák szervezésében és a végrehajtás ellenőrzésében. Az mindenképpen elmondható, hogy nagyon gyorsan eltelt ez az egy év. Lehet, hogy ez annak is köszönhető volt, hogy rendkívül sok olyan üggyel, feladattal kellett foglalkozni, amelyek addig kevésbé voltak ismertek, lehet mondani újdonságnak számítottak.
Az önkormányzat működését, a lehetőségeket mindig az adott év költségvetése határozza meg. Ezért fontos, hogy olyan költségvetése legyen egy településnek, amely a pénzügyi lehetőségeket pontosan felméri, és ennek alapján határozza meg a feladatokat, fejlesztéseket, és az adott évi támogatásokat is – fogalmazott a polgármester.
“Az önkormányzat szigorú, fegyelmezett gazdálkodást kell, hogy folytasson, csak addig nyújtózkodhatunk amíg a takarónk ér.”

A felelős gazdálkodás jegyében kiemelt figyelmet kap a meglévő városi vagyon óvása is. Kisebb, de lényeges karbantartási munkák zajlottak a fürdőben és az uszodában, óvodákban és egyéb önkormányzati intézményekben, ezzel is megőrizve a létesítmények értékét. A vagyon gyarapodását igazolja az önkormányzati ingatlanok hasznosítása, illetve több kisebb szolgáltató megjelenése a városban.
Az önkormányzat vezetése pontosan tisztában van azzal, hogy milyen fejlesztések, beruházások lennének indokoltak, mi szolgálná a nagyatádiak érdekét. Az a mi feladatunk, hogy megtaláljuk, előteremtsük a forrásokat, a kötelező és nem kötelező feladatok ellátására egyaránt. És ez sokszor nem is egyszerű. Sokszor nehéz szembesülni azzal, hogy valamit nagyon jó volna megvalósítani, sőt kifejezetten szükség volna rá, azonban vagy már a tervezésnél, vagy az év során kell döntést hozni a megvalósítás halasztásáról – mondta el Dr. Ludas László.
A polgármester azzal folytatta, hogy ez a munka kevésbé látványos, pedig az energiák nagy részét ezek emésztik fel. A feladatellátáson, a város működtetésén túl pedig további elvárások fogalmazódnak meg az önkormányzattal szemben.
Gazdasági lehetőségek – területfejlesztés, úthálózat
Dr. Ludas László egyenesen fogalmaz: nagy teher az, hogy az emberek a munkahelyteremtést várják el a polgármestertől, miközben az önkormányzatnak nem ez a feladata, és nem is képes rá. A városvezetés eszközei a lobbi és a fogadóhelyek kialakítása.
“A befektetőknek a megfelelő környezetet kell biztosítani.”
A polgármester ezért a területfejlesztésre koncentrál: a laktanyánál a déli iparterület és a régi Danuvia környéke infrastruktúrájának kiépítése, felújítása egy járható út a befektetések Nagyatádra csábítása szempontjából. Ezek mellett több feladat is vár az önkormányzatra, a polgármester így fogalmazott:
„Az önkormányzat lehetőségei ezen a területen szűkösek, behatároltak. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne volna feladatunk, teendőnk.„
Fontos, hogy fogadni tudjuk a befektetni szándékozókat, legyenek megfelelő nagyságú és kellő infrastruktúrával rendelkező ipari területeink. Több szervezettel, ügynökséggel felvettük a kapcsolatot, annak érdekében, hogy bekerüljünk abba az adatbázisba, mely kiajánlásra kerül a beruházni szándékozók felé. Együttműködést, párbeszédet alakítottunk ki a helyi gazdasági élet szereplői között, létrehoztuk a gazdasági fórumot. Segítséget ajánlottunk fel a konzervgyár és fonalgyár képviselői és tulajdonosai számára a területek hasznosítása, értékesítése érdekében. – sorolta a törekvéseket.

A jövőben a polgármester a megoldást nem a nagy gyárakban, hanem a specializációban látja, mint például az idősödő társadalom igényeit kiszolgáló iparágakban, vagy az 50-100 fős munkahelyeket teremtő kisüzemek betelepülésében. „Nem 1000 fős nagy gyárakban kell gondolkodni. Kisebb beszállító, termelő üzemek kellenek a meglévők megtartása mellett.”
Ám a beruházások legnagyobb akadálya továbbra is a gyenge infrastruktúra. A polgármester szerint a dél-somogyi régió felzárkóztatásának sikere az úthálózat fejlesztésen múlik.
„Többször elmondtuk, hogy a 68-as út felújítása, megfelelő úthálózat kiépítése nélkül nem tudunk bekapcsolódni az ország gazdasági vérkeringésébe.„
Nekünk, de az egész dél-somogyi régiónak létkérdés a közlekedési infrastruktúra mielőbbi fejlesztése. Ennek hiányában nem leszünk versenyképesek, nem leszünk vonzóak a befektetők számára. Ezek a fejlesztések fontosak a munkaerő megfelelő mobilitása, de az áruszállítás szempontjából is – fogalmazott Dr. Ludas László.
Lehetőségek és párbeszéd
A polgármester véleménye, hogy a városvezetés kiemelt feladata Nagyatádon többrétű: megőrizni és fejleszteni a település városias jellegét és megjelenését, hatékonyan fellépni a népesség megtartása és az elvándorlás lassítása érdekében, illetve dolgozni azon, hogy a város vonzó legyen a beruházók számára.
A nemrégiben lezárult Élhető Nagyatád projekt, az idősek otthona és a szociális szolgáltató irodaépületének modernizálása ezeket a célokat is szolgálták. Folyamatban vannak a versenyképes járások programban megvalósítható fejlesztések, illetve a strandfürdő megújítása. Több, elbírálás alatt álló uniós pályázata is van az önkormányzatnak, melyek humán fejlesztési és turisztikai jellegűek, illetve fókuszban van a határon átnyúló kapcsolatok fejlesztése is.
“Feladat és munka van bőven, biztosan nem fogunk unatkozni a következő évben sem.”
Úgy érzem, hogy a körülményekhez képest eredményesnek tekinthető ez az egy év, kihasználtuk az adódó lehetőségeket és egyúttal azt is meghatároztuk, hogy milyen elvégzendő feladatok lesznek a következő időszakban.
Azt szeretném, hogy a nagyatádiak folyamatos és hiteles tájékoztatást kapjanak az önkormányzat munkájáról, az aktuális feladatokról, az elvégzett munkákról és eredményekről. Szeretném, ha kialakulna egy érdemi párbeszéd, együttműködés a vezetés és a város polgárai között.
Az a cél, hogy a nagyatádiak érezzék, az önkormányzat nem felettük álló intézmény, az önkormányzat a nagyatádiaké, a várost és a benne élőket szolgálja – mondta az interjú végén Dr. Ludas László.

(Fotó: Ormai Bálint)



