Emlékművet állítottak a harckocsi ezred elhunyt katonáinak
Tegnap délután tették helyére az új, gránitból faragott emlékoszlopot, melynek tetejét egy harckocsi kicsinyített mása díszíti. A felavatására majd csak a szeptemberi honvédtalálkozón kerül sor.
Új emlékművet állíttatott a 69. Harckocsi Ezred Nyugdíjas és Baráti Köre az ezred elhunyt bajtársainak a központi temetőben. Tegnap tették helyére az új, gránitból készített, két méter magas oszlopot, melynek elejére egy alumíniumból öntött páncélos katona arcát helyezték, a tetejére pedig egy harckocsi kicsinyített mását. Utóbbi ugyanaz a dísztárgy, amely annak idején a nagyatádi laktanyában a parancsnokság előtti szökőkút tetején volt. Ezzel kapcsolatban a baráti kör elnöke, Hortobágyi Ferenc egy anekdotát is megosztott velünk.
– Ebben a szökőkútban éltek a páncélos békák, azaz a teknősök. A laktanyafogságban lévő, büntetésüket töltő bakáknak időnként, ha más nem volt, azt a feladatot adták, hogy ezeket bokszolják ki, és sorakoztassák fel őket szemlére – mesélte Feri bácsi.
A harckocsi makettjét a laktanya kiürítésekor leszerelték, és azóta minden évben az ezred baráti körének báljain kihelyezték a központi asztalra. Mostantól viszont örök emléket állít az elhunyt bajtársaknak.
– Régi vágyunk teljesült ezzel, most több évtizeden át megőrzi az emlékünket, akkor is, ha mi már nem leszünk – mondta Feri bácsi.
Az egyesület jelenleg 147 tagot számlál, az ő felajánlásukból készült az emlékmű. A felállításkor az ezred több egykori tartalékos tisztje is megjelent, ám ez még nem az emlékmű hivatalos felavatása volt. Eredetileg a II. Világháború európai végét jelentő, korábban „győzelem” vagy „béke” napjaként emlegetett május 9-én került volna erre sor. A járványügyi helyzet miatt ezt most a honvédtalálkozó hétvégéjére halasztják.
Az új emlékmű felállítására azért is volt szükség, mert a korábbi, 1999-ben a bajtársi egyesület és a harckocsi ezred baráti köre által ugyanitt felállított, fából készült emlékművet hamarosan le fogják bontani, és vélhetőleg más helyszínre viszik át.
Fotók: Röhrig Dániel