Ormai István kapta a Nagyatád Város Díszpolgára címet a város napján

Pénteken ünnepelték Nagyatád városi rangra emelésének 54. évfordulóját a kulturális központban. A rövid műsor és a köszöntők után több városi elismerést adtak át. Hatan díszoklevelet, négyen Nagyatád Szolgálatáért díjat kaptak, továbbá Nagyatád Városért díjat, életműdíjat és díszpolgári címet is adományoztak.

Egy rövid ünnepi műsort követően több köszöntő is elhangzott a város napja alkalmából rendezett ünnepségen pénteken délelőtt a kulturális központban.

Először Biró Norbert, a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a nagyatádiakat: A város töretlenül fejlődik. Volt közben rendszerváltás, gazdasági válságok sora, de a várost nem hagyták magukra a nagyatádiak. Folyamatos küzdelem az életük, és én úgy látom, hogy szépen haladnak előre – emelte ki.

Biró Norbert, a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnöke

Dr. Neszményi Zsolt, Somogy vármegye főispánja is megosztott néhány gondolatot az ünneplő nagyatádiakkal.

– Egy ilyen nap mindig lehetőséget teremt arra, hogy kicsit visszatekintsünk arra, hogy amit a városért az itt élők végeztek, azért, hogy Nagyatádot egy élhető, gyarapodó és szerethető várossá tegyék. Nagyatád az évszázadok alatt minden vihart és nehézséget kiállt, gyarapodott, és méltán lehetnek büszkék a városra az itt élők – mondta.

Dr. Neszményi Zsolt, Somogy vármegye főispánja

Szászfalvi László országgyűlési képviselő is köszöntőt mondott:

– Ha valamiképpen meg lehet fogalmaznunk a mi közösségi genetikai kódunkat, ami két dologról szól a megmaradásról és a jövő építéséről. Teremteni, dolgozni, gyűjteni, és adni. Szeretném ezen a mai ünnepnapon megköszönni mindenkinek az elmúlt évszázadokban mindazoknak a munkáját, akik teremtettek. Sokszor bizony újjáteremtettek. Hiszen ennek a hosszú, nagy és küzdelmes történetnek sok-sok olyan fordulópontja volt, amikor újjá kellett építeni ezt a települést vagy ezt a közösséget. Teremtettek, újjáteremtettek, kitartóan dolgoztak, végezték a maguk munkáját. Nem csillogva, nem villogva, nem reklámhadjáratokkal, nem a maguk mellét verve, hanem a hétköznapok szürke munkájában, kötelességtudatában, szorgalmában.

Szászfalvi László, országgyűlési képviselő

Dr. Ludas László polgármester ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta: Egy rendkívül mozgalmas és eredményekben gazdag időszak zárult le az elmúlt évben. Ahogy Ormai István polgármester úr fogalmazta meg gyakran: „Értékteremtő évek voltak ezek.” És ez a megállapítás vitathatatlanul igaz, valóban azok voltak. Felújításra kerültek középületeink, megújultak utcáink, köztereink, parkjaink. Nagyatád egy rendezett, szép kisváros lett, benne számtalan tevékeny, aktív civil közösséggel.

Sorolta, hogy milyen fejlesztések várhatók Nagyatádon, milyen pályázatok várnak elbírálásra a következő időszakban:

–  Új és újabb kihívásokkal kell szembenéznünk. Vannak terveink, elképzeléseink a jövőre vonatkozóan. További fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani, pályázati forrásokat szeretnénk elnyerni. Aláírtuk a városi strand felújítására vonatkozó támogatói okiratot, és ősszel megkezdődhetnek a munkák, hogy az elkövetkezendő szezonban már egy megújult stranddal várhassuk a Nagyatádiakat és az idelátogató vendégeket. Reményeink szerint sikeres lesz humán pályázatunk is, mely többek között közösségi célokat, a közösségeink megerősítését fogja szolgálni. Nagy reményekkel vagyunk határokon átívelő, Križevci testvérvárosunkkal közösen benyújtott pályázatunk kapcsán is. Ennek sikeressége esetén a Jóléti-tó és környéke – ideértve a szigetet is – fog majd megújulni, átalakulni.

Dr. Ludas László, Nagyatád polgármestere

A Versenyképes Járások Program keretében is legalább 125 millió forintra pályázott a város. Végül a városvezetés előtt álló feladatokról és célokról is beszélt:

– A hasznos és eredményes munkához mindig kellenek a jól meghatározott, értelmezhető célok, de fontos a megfelelő motiváció, a kellő elhivatottság. Nekünk, akik Nagyatád, a nagyatádiak szolgálatára szegődtünk, mindig előre kell tekintenünk, és azt kell tennünk, ami a város fejlődését, ezáltal pedig az itt élők életét segíti. Nap mint nap számtalan új kihívással kell szembenéznünk. Meg kell találnunk, és meg kell határoznunk Nagyatád helyét, feladatát, szerepét térségünkben a mai világban. Meg kell állítanunk a lakosság számának csökkenését. Mindent meg kell tenni azért, hogy fiataljaink ne hagyják el városunkat. Ehhez azonban megfelelő perspektívát, jövőképet és nem utolsó sorban megfelelő megélhetést kell biztosítani számukra, és a Nagyatádon élők számára. Ez lesz talán az egyik legnagyobb kihívás, amióta Nagyatád város lett. Az elkövetkezendőben olyan fejlesztéseket, beruházásokat kell támogatnunk, megvalósítanunk, amelyek mindezt elősegíthetik. Mert akkor lesz Nagyatád továbbra is mindenki számára vonzó település, ha nem csak egy szép és rendezett város lesz, de biztos megélhetést, jó életkörülményeket tud nyújtani számunkra, és a következő generációk számára is. 


A beszédeket követően került sor az elismerések átadására. A méltatásokat az ünnepségen elhangzottak szerint közöljük:

Nagyatád Város Díszoklevél

Balaskó László, aki hosszú évek óta aktív résztvevője a város sportéletének. Évtizedekig játszott a Nagyatádon kézilabda játékosként. Aktív pályafutását befejezve kézilabda játékvezetői feladatokat vállalt. A Nagyatádi Női Kézilabda Klub megalakulásától kezdődően annak lelkes támogatója, segítője. Jelenleg versenybíróként is tevékenykedik. 1980-ban az ÁFÉSZ alkalmazottjaként kezdett dolgozni a Vásárcsarnok büféjében. Később saját vállalkozást kezdett és immár közel 45 éve működteti – ugyanazon a helyen – a városban közismert, fogalommá vált „Balaskó büfét”.

Balaskó László

Bognár Béla, aki több mint 30 éve áll a Nagyatádi Kulturális és Sport Központ alkalmazásában. Munkáját mindig megbízhatóan és elkötelezetten végzi, tevékenysége szinte nélkülözhetetlen az Nagyatádi Kulturális és Sport Központ által szervezett programok műszaki, technikai kiszolgálásában. Kollegáival segítőkész és együttműködő, munkavégzése, pontossága, megbízhatósága példamutató mindenki számára. Jó közösségi ember, az intézmény céljait magáénak érző munkatárs.

Bognár Béla

Kulcsár Károly, aki a Nagyatádi Futball Club igazolt játékosa volt egészen 2002-ig, majd az utánpótlás csapat edzőjeként és technikai vezetőjeként kezdett dolgozni, nagy figyelmet fordítva a tehetséges fiatalok képességének fejlesztésére, az utánpótlás nevelésére. Immár 20 éve a Nagyatádi Kulturális és Sport Központ munkatársa, a Mudin Imre Sportpálya gondnoka. Élete teljes egészében összekötődött a nagyatádi futballal. Feladatait nagy odafigyeléssel, körültekintéssel és felelősséggel látja el, megbízható, pontos, munkatársa az intézménynek.

Kulcsár Károly

Orosz Ágnes 2008-tól 2025 februárjáig volt a Rinyamenti Szociális Szolgáltató Központ munkatársa. Kezdetben házi gondozói munkakörben végezte munkáját, majd 2019-től közösségi pszichiátriai gondozóként, elsősorban a Nagyatádon élő, mentális, alkohol- és játékfüggő, valamint pánikbeteg személyek életét segítette. Folyamatosan képezte magát, szociális gondozó és ápoló, majd gyermek-és ifjúsági felügyelő végzettséget szerzett. Munkája során minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy gondozottjai állapotán javítani tudjon, életüket segítse, ápolásukat biztosítsa. Munkatársaival és a gondozottakkal is jó kapcsolatot alakított ki, munkáját mindig kellő empátiával, lelkiismeretesen, magas színvonalon végezte.

Orosz Ágnes

RONIC Termelőgépeket Forgalmazó Kft, ami közel 30 éve indult vállalkozás elsődlegesen a STIHL mezőgazdasági gépek szakkereskedéseként és szervizeként áll ügyfelei szolgálatára. Széles termékválasztékkal, rugalmas kiszolgálással magas színvonalon igyekszik kielégíteni a folyamatosan növekedő és megújuló vásárlói igényeket. A vállalkozás vezetői, és a munkatársak lelkiismeretes, szakszerű, segítőkész munkájukkal, a gazdasági életben sikeres tevékenységet végezve, hozzájárulnak Nagyatád gazdaságának erősítéséhez, fejlődéséhez. A díjat Lukács Anikó ügyvezető vette át.

Lukács Anikó

Szabó Ferenc, aki 2011 óta a Városgondnokság dolgozója, mint gépkocsivezető. Lelkiismeretes, precíz munkájával segíti Nagyatád közterületeinek gondozását, a rendezett városkép fenntartását. Napi megszokott munkája mellett mindig aktív részese volt az országos megmérettetésekre történő felkészüléseknek, és ezzel hozzájárult a kimagasló eredmények eléréséhez. Elkötelezett, felelősségteljes magatartásával példát mutat valamennyi kollégája számára.

Szabó Ferenc

Nagyatád Szolgálatáért Kitüntető Díj

Dr. Nyemetz László, 1971-ben járási szakállatorvosként kezdte pályafutását Nagyatádon, majd körzeti, illetve kerületi főállatorvosként, 2001-től pedig a Somogy Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás osztályvezető főállatorvosaként dolgozott. Munkáját mindig nagy szakértelemmel, magas színvonalon látta el, kollégáit szakmai és emberi oldalról is nagy odafigyeléssel segítette, támogatta. 1991-ben az EURO-VET Kft alapító tagjaként magánállatorvosi és ehhez kapcsolódó kereskedelmi tevékenységbe kezdett. Az évtizedek óta állatgondozási termékeket és gyógyszereket kínáló cég korszerű szaküzletet működtet városunkban. A piaci igényeket folyamatosan követve a vállalkozás megyei és országos szintre is kiterjesztette tevékenységét, bizonyos állat-egészségügyi, különösen a méhbetegségek elleni termékek tekintetében. Termékskálája folyamatosan bővül. Egész életében meghatározó volt számára hivatástudata, felelősségérzete és elkötelezettsége a szakma és az ügyfelek iránt.

Dr. Nyemetz László

Posztumusz kitüntető díjba részesült Simonovics Józsefné, aki 1971-ben, gyermekgondozóként kezdett el dolgozni, majd a bölcsőde, később a Szociális Gondozási Központ vezetője lett. 2007-ben a szociális- és gyermekvédelmi ellátás egységes és magas színvonalú biztosítása érdekében kezdeményező és szervező munkát végzett a Rinyamenti Szociális Szolgáltató Központ létrehozásában. Egészen nyugdíjba vonulásáig irányította nagy felelősséggel és elkötelezett hivatástudattal a Nagyatádi Járás 18 településén működő intézményt. A gyermekgondozás és szociális munka területén kiemelkedő és eredményes életpályáját tudhatott maga mögött.

Munkaköri feladatai mellett egész életében aktív közösségi szerepet is vállalt és azt mindig lelkiismeretesen végezte. 2010-2019 között önkormányzati képviselő és a Humán Közszolgáltatások Bizottsága Elnöke volt. Simonovics Józsefné Nagyatád iránt elkötelezett, a nagyatádiak, munkahelyi kollégái, képviselőtársai által nagyra becsült, köztiszteletnek örvendő személy volt. Szorgalmasan és kitartóan intézete választókörzete ügyeit, mindig lehetett rá számítani.

A posztumusz díjat fia, Simonovics Zoltán vette át.

Torma István, ki ismert kereskedő családba született. Iskolái elvégzését követően több területen kipróbálta magát, de végül ő is a kereskedelem mellett maradt, folytatta a családi hagyományt. 1995-ben édesapjával együtt részese volt annak a vállalkozói körnek, mely megkezdte a Kossuth utca beépítését. Ennek keretében valósult meg a saját áruház, valamint az ahhoz kapcsolódó üzletek, és lakóépület. A családi vállalkozás meghatározó szerepet töltött be Nagyatád kereskedelmi életében.

Édesapja halálát követően teljesen átvette a vállalkozás vezetését, irányítását, majd újabb fejlesztéseket hajtott végre. Megújította, teljesen átalakította a korábban helyőrségi művelődési központként működő, HEMO épületét, létrehozta a Torma Üzletházat, mely ma is számtalan vállalkozásnak biztosít helyet. Vállalkozói tevékenysége mellett a közéletben is részt vett, mely leginkább abban nyilvánult meg, hogy a közösség érdekét szolgáló célokat karolt fel és támogatott.

Torma István

Dr. Trefeli Katalin, aki 1984 óta, azaz 41 éve dolgozik a közigazgatásban. Tanítói és népművelői diploma megszerzését követően az Államigazgatási Főiskolán 1990-ben végzett igazgatásszervezőként, majd 1999-ben jogi diplomát szerzett, és több szakjogászi diplomával, illetve szakvizsgával rendelkezik. Szakmai pályafutását intézményirányító, szociális ügyintéző munkakörben kezdte, majd Rinyaújlak, aztán Csokonyavisonta jegyzőjeként vezette a polgármesteri hivatalt. Ezt követően 11 évig a Nagyatádi Körzeti Földhivatal, majd 2011. január 1. napjától a Somogy Megyei Kormányhivatal Földhivatalának vezetője volt, majd járási biztosként kezdte szervezni a Nagyatádi Járási Hivatalt, melyet 2013 óta vezet, szolgálva az itt élő embereket.

Vezetői feladatait következetesen, a szervezet iránti lojalitással végzi. Elhivatottsága példaértékű. A jogszabályok és a szakmai irányelvek betartását elengedhetetlennek tartja. Munkája során mindig olyan megoldásokra törekszik, mellyel a hivatali munka eredményességéhez és az ügyfelek megelégedéséhez a lehető legnagyobb mértékben hozzájárulhat. Összefogásra képes, kiváló közösséggé szervezte a járási hivatal mintegy 60 kormánytisztviselőjét. A közigazgatási pályát egy életre szóló hivatásnak tekinti.

Dr. Trefeli Katalin

Nagyatád Városáért kitüntető díj

Dr. Kovács Ildikó, Nagyatád Város Jegyzője, aki a Janus Pannonius Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karán 1990-ben kapta meg jogász diplomáját, majd a Somogy Megyei Főügyészségen kezdett dolgozni. Folyamatosan képezte magát, jogi szakvizsgát tett, szakközgazdász és munkajogi szakjogász végzettségeket szerzett. 2000-ben aljegyzőként a Nagyatádi Polgármesteri Hivatalnál folytatta tevékenységét, ahol az önkormányzati és intézményirányító iroda vezetői feladatait is ellátta.

2006. január 1-től Nagyatád Város Jegyzőjeként Nagyatád Város Önkormányzatának érdekeit maximálisan szem előtt tartva látja el feladatait. Az önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal és a város intézményeinek munkáját, feladatait kiválóan ismeri, azok eredményes elvégzéséhez kitartó és magas szakmai színvonalon végzett munkájával nagyban hozzájárul. Szakmai tekintélyével és tudásával méltán vívta ki kollégái, és egyben a szakma elismerését, megbecsülését. Munkáját mindig nagy hivatástudattal rendelkező szakemberként végzi, Nagyatád város iránt őszintén elkötelezett, kiváló vezetőként vesz részt városunk működtetésében, irányításában.

Dr. Kovács Ildikó

Életműdíj

Életműdíjat kapott Dr. Jaklovics Ferenc, aki Nagyatádon nőtt fel, ahol általános iskolai és gimnáziumi tanulmányait végezte. Orvosi Egyetemi diplomáját a Pécsi Orvostudományi egyetemen szerezte meg „summa cum laude” minősítéssel népköztársasági ösztöndíjasként. Az egyetem befejezését követően a Pécsi Női Klinikán helyezkedett el, ahol Szülészet- nőgyógyászati szakterületen tett szakvizsgát. Az ott eltöltött évek alatt nagy tapasztalatot szerzett mind elméleti, mind operációs területen. Munkásságát a Győri Petz Aladár Kórház Szülészeti osztályán folytatta, ahol másod főorvosi kinevezésben részesült. Oktatói tevékenységet is folytatott, az orvosok és szülésznők képzésében.

1986-tól a nagyatádi kórház orvosa lett. A kórházban közösségi munkát is vállalt, az intézet szakszervezeti titkárának is megválasztották, több éven át képviselte lelkiismeretesen a dolgozók érdekeit. Kollegáival alapítványt hozott létre, nagy hangsúlyt fektetett az utánpótlás képzésre, a dolgozók továbbképzésére. Osztályán valósult meg az elsők között a családközpontú szülészeti ellátás, melynek köszönhetően az apukák is részesei lehettek gyermekük világra jöveteli pillanatainak. Sokat fáradozott a nőgyógyászati méhnyakrákszűrés népszerűsítése és kiterjesztése érdekében, megvalósította a gerincközeli érzéstelenítés sétáló formáját, elindította a laporoscopos műtéti eljárásokat, ultrahang licence vizsgát szerzett. Több alkalommal tartott szakmai előadást, 50 tudományos cikk jelent meg publikálásában.

A város közéletében is aktívan részt vett, az Önkormányzat képviselő testületének tagja volt 1990-1994, majd 1998-2002 között, ahol az egészségügyi bizottság elnöki tisztségét is betöltötte. 1999-ben a szülészet nőgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa lett. Későbbiekben a kórház orvos igazgatói feladatait is ellátta.

Példamutató életútja, pályája során Nagyatád város és környéke elismert orvosává vált és ma is aktívan szolgálja az egészségügyet a Nagyatádi Kórházban és a magánorvosi keretek között végzett betegellátás során.

Dr. Jaklovics Ferenc

Nagyatád Város Díszpolgára

A Nagyatád Város Díszpolgára kitüntető cím Nagyatád Város legmagasabb elismerése, amely azon személynek adományozható, aki Nagyatád Várost, annak közösségét, az egyetemes haladás ügyét; hazánk, városunk fejlődését egész életművével, munkásságával, kiemelkedő tevékenységével szolgálta. A kitüntető címet Ormai István kapta.

Ormai István, Nagyatád Város Díszpolgára

Nagyatádon született és egész élete, pályafutása a városhoz kötődik. Történelem-népművelő szakon szerzett diplomát, a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskolán. Először népművelőként, majd pedagógusként dolgozott, ifjúsági közösségek vezetőjeként tevékenykedett. 1990-től 1994-ig a Nagyatádi Művelődési Ház igazgatója volt. Eközben az Eötvös Lóránt Tudományegyetemen kulturális menedzser-népművelő diplomát is szerzett. 1994-ben választották meg először Nagyatád Város polgármesterének, majd ezt követően, folyamatosan, megszakítás nélkül, 2024. szeptember 30. napjáig töltötte be ezt a tisztséget.

30 éves hivatali ideje alatt igen jelentős mértékben járult hozzá munkájával Nagyatád város fejlődéséhez, a város jelenlegi arculatának kialakításához, új középületek, intézmények létrehozásához, a meglévő középületeink megújításához, felújításához. Eredményesen dolgozott a város anyagi, szellemi értékeinek gyarapításáért, megőrzéséért, erősítette a város lokálpatrióta szellemiségét, a város polgárainak összetartozását, a civil szervezetek tevékenységét. Munkája során mindig eredményesen képviselte a város, és a nagyatádi emberek érdekeit. Polgármesteri hivatása alapját a helyben megfogalmazott célok, és megoldások feltételeinek megteremtése, a kínálkozó fejlesztési lehetőségek kihasználása adta.

Elkötelezett volt a szolidáris, együttműködő, nyitott, helyi közélet iránt. Nagyatád, és a nagyatádiak iránt mélységesen elkötelezett vezető volt, aki következetesen kitartott saját értékrendje, és elvei mellett. Becsülte, tisztelte a nagyatádi embereket, és munkája eredményeivel ugyanezt a tiszteletet, megbecsülést vívta ki a nagyatádi emberek és közösségek részéről. Polgármesteri feladatai mellett több jelenleg is működő szervezet – Nagyatádért Egyesület, Prológ Alapítvány, Kertbarátok Egyesülete, Idősügyi Fórum – alapításában vett részt.

1994 és 2014 között a Somogyért Egyesület tagjaként folyamatosan tagja volt a Somogy Megyei Közgyűlés testületének, ahol egy-egy ciklusban a Pénzügyi, illetve a Turisztikai Bizottság elnökeként is tevékenykedett. 2024-ben ismét beválasztották a Somogy Vármegyei Közgyűlés testületébe.

Ormai István vitathatatlanul, csupa nagy betűvel írta be nevét Nagyatád történelmébe – hangzott el.

– Igen nagy megtiszteltetés, igazán szép és nagyszerű érzés most itt állni, itt állni előttetek és felemelő, megtisztelő a nagyatádiak bizalmából egy öntudatos, élő, fejlődő és reményteli város díszpolgárának lenni. Azt mondtam, hogy a nagyatádiak bizalmából.. Igen, hiszen ti voltatok azok, a nagyatádiak voltak azok, akik, amikor bizalmat adtatok nekem és polgármesternek választottatok, akkor lehetőséget adtatok arra, hogy dolgozzak Nagyatádért. Köszönöm ezt a bizalmat. Azt a bizalmat, ami hét választáson át, 30 éven át megmaradt. Köszönöm mindenkinek a támogatást, és a megbízást. A megbízás, ami mindig, és most is lehetőséget és felelősséget jelent. Lehetőséget a munkára, a döntésekre, az elhatározásokra, a cselekvésre, és felelősséget a városért, minden nagyatádiért, a jövőnkért. Ez a 30 év a mi közös 30 évünk ezek a közös éveink és közösek a sikereink és az eredményeink. Ezért ezt a megtisztelő kitüntetést a díszpolgári címet a nagyatádiaknak ajánlom.

Végül azzal zárta a beszédét, hogy Nagyatád egy érzés.

– Ez az érzés bennünk van. És az tud nagyatádiaként élni és gondolkodni, aki magáénak érzi ezt a várost és akkor érezzük magunkénak, ha szeretjük. Ha büszkék vagyunk rá, ha féltjük, óvjuk őt. Ha késztetést érzünk arra, hogy jobbá tegyük, ha felelősséget vállalunk érte, ha cselekszünk érte.  Számunkra a kihívás a kötelesség a feladat és a felelősség évszázadok óta nem változott. Életet és értelmet adni ennek a helynek. Boldogulást, otthont, közösséget teremteni és kapni itt Nagyatádon.

Az ünnepi műsorban közreműködött Tamás Bettina, Hauptman Dávid és Rengel Tamás.

(Fotó: Ormai Bálint)

Megosztás